Lamine parkelerin döşenmesi konusunda merak ettiklerinizi lamine parke hangi yöntemle döşenir yazımızda sizler için bir araya getirdik.

Lamine parkelerin döşenmesi aşamasında genel olarak iki ayrı uygulamadan yararlanılıyor. Bu uygulamalardan ilki yüzer sistem olarak adlandırılan malzemelerin lamba ve zıvanalarından tutkallanması ve zemine de şilte serilmesi şeklinde yapılanıdır.

lamine parke hangi yöntemle döşenir

Duvar kenarlarından başlayarak ortalama bir parmak boşluk bırakılıp yapılan bu uygulama son olarak duvar diplerindeki boşluklara süpürgeliklerin yerleştirilmesi ile tamamlanır.

Yapıştırma Uygulaması Ne Zaman Tercih Edilmeli?

Yerden ısıtma sisteminin kullanılması, yerden sürekli olarak nem gelmesi gibi durumlarda yüzer sistem uygulamasını kullanabilirsiniz. Akustik konusunda bir hassaslık söz konusu ise ve esneme meydana geliyor ise zemine sıfır bir şekilde yapışan, yapıştırma uygulamasını kullanabilirsiniz.

Yapıştırma uygulamalarında yapabilmek için yerden ısıtma sisteminin ve nemli ortamların olmaması gereklidir. Bu tür durumlarda zemine sıfır olarak döşenmiş olan parkelerinizin kısa süre içerisinde zarar görebilir. İki uygulama şekli arasından seçim yaparken bu tür önemli detayları göz önünde bulundurmanızı tavsiye ediyoruz.