Laminat Parke Teknik Şema1. Overlay : Parkenin en ust yuzeyi korumayı artıran cok ozel ve saglam bir film tabakası ile kaplıdır. Bu tabaka guzel gorunumlu dekoratif bir film tabakası ile karıstırılarak asınmaya dayanıklı sert bir yuzey elde edilmistir 2. Desen kağıdı :Sonsuz renk ve desende özellikle kaliteli odun hammaddesinden üretilebilen ileri teknoloji ile print edilen kağıt film tabakasıdır. 3. HDF Yüksek yoğunlukta kansorejen madde içermeyen (E1) ve suya dayanıklı lif levha. ISO ve DIN normlarına gore kansorejen madde ihtiva etmemelidir. 4. Balans kağıdı Stabilizasyonu sağlayan selülozik kağıt film tabaka.  
Yapay reçine çözeltisi emdirilmiş kâğıtların değişik katlarda üst üste konularak sıcaklık yardımıyla belli bir basınç altında preslenmesi sonucunda ortaya çıkan malzeme laminat parke olarak adlandırılır. Reçine emdirme işlemi kâğıt emprenyeleme olarak da adlandırılır. Emprenye, melamin formaldehit ve üre formaldehit gibi reçine malzemeleri emdirilen kâğıtların fırınlanarak kurutulması işlemidir. Bu üretim tarzı nedeniyle laminat parke, lamine ve pasif parkeye kıyasla ahşap olmayan içeriğiyle ve ekonomik yönden rekabet edebilir olması nedeniyle pazarda oldukça büyük bir avantaj elde etmiştir. Laminat parke, laminat kaplamaların nitelikli ahşaba oranla daha ucuz olan MDF, HDF ya da yonga levha üzerine yapıştırılması suretiyle üretilir. Yapıştırma işlemi ısı ve basınç altında yapıştırıcı kullanılarak yapılır. Büyük tabakalar halinde üretilen levhalar istenilen boyutlarda kesilir, ekleme ayrıntısına göre ek yerleri açılır ve paketlenerek kullanıma sunulur. Aslında laminat parke dünyada kabul edildiği şekliyle, parke olarak değil de parke alt başlığında değerlendirilen görünüşü güzel bir yüzey kaplama malzemesidir.
Laminat parkeyi kullanacağınız ortamın trafik yoğunluğuna dikkat etmemiz gerekiyor ve seçeceğiniz ürün kullanılacak ortamın trafik yoğunluğunu absorbe edebilecek içerik ve dirençte olmalı. Laminat parke üretiminde kaliteyi belirleyen en önemli etkenlerden biri de kullanılan kesici takımların kalitesi ve performansıdır. Alacağımız ürünün ISO 9002 TSE ve CE Belgesi’ne sahip olması kalite kriterlerini belirleyen önemli bir husus. Avrupa’da aynı marka ve benzer kalitede satılan bir ürün almak da size güvence verir. Çünkü Avrupa’da üretmek o ürünün Avrupa’da satıldığını veya kullanıldığını tescilleyen bir şey değildir.
Laminat parke sınıflarının standartları belirlenmiştir. Üreticilerin, marka, TSE belgesi veya İSO belgeleri yada uluslararası kuruluşlardan herhangi bir sertifika alırlarken bu standartlara uyup uymadıkları değerlendirilmektedir.   Laminat parke sınıfı iki haneli rakamlardan oluşmaktadır.Rakam büyüdükçe laminat parke sağlamlığı, dış etkenlere karşı direnci yükseliyor. Laminat parke sınıfını simgeleyen sayı yükseldikçe, laminat parkenin daha yoğun trafiğe maruz kalan alanlarda aşınmaya karşı direncinin daha fazla olan sınıfa ait olduğunu gösterir.  
  1. Sınf / AC3 : Dusuk ve az yoğunlukta kullanılan alanlar
  AC3 laminat parkeleri, kullanımı yüksek olan yasam alanları ve kullanımı düşük ticari alanlar için tasarlanmıştır (örneğin oturma odaları, çocuk odaları, mutfaklar, yatak odaları, otel odaları, koridorlar, konferans salonları için kullanılabilir).  
  1. Sınf / AC4 : Orta derecede kullanılan alanlar
  AC4 laminat parkeleri, kullanımı yüksek olan yaşam alanları ve orta derecede kullanılan ticari alanlar için uygundur (örneğin oturma odaları, çocuk odaları, mutfaklar, yatak odaları, otel odaları, koridorlar, konferans salonları,butikler, ofisler için kullanılabilir).  
  1. Sınf / AC5 : Yoğun kullanılan alanlar
  AC5 laminat parkeleri, kullanımı yüksek olan yaşam alanları ve orta derecede kullanılan ticari alanlar içn uygundur (örneğin oturma odaları, çocuk odaları, mutfaklar, yatak odaları, otel odaları, koridorlar, konferans salonları, butikler, ofisler için kullanılabilir).
  1. Overlay : Parkenin en ust yuzeyi korumayı artıran cok ozel ve saglam bir film tabakası ile kaplıdır. Bu tabaka guzel gorunumlu dekoratif bir film tabakası ile karıstırılarak asınmaya dayanıklı sert bir yuzey elde edilmistir 2. Desen kağıdı :Sonsuz renk ve desende özellikle kaliteli odun hammaddesinden üretilebilen ileri teknoloji ile print edilen kağıt film tabakasıdır. 3. HDF Yüksek yoğunlukta kansorejen madde içermeyen (E1) ve suya dayanıklı lif levha. ISO ve DIN normlarına gore kansorejen madde ihtiva etmemelidir. 4. Balans kağıdı Stabilizasyonu sağlayan selülozik kağıt film tabaka.